A+ A A-

Bez kategorii (2)

Bez kategorii
 

Roman Dymek - 3 dan
tel. 504 236 996

Piotr Muc - 2 dan
tel. 668 037 714

Damian Piechaczek - 2 dan
tel. 507 179 451
     
 Jan Gładczak - 1 dan
tel. 605 236 209
 Bogusław Łobożewicz - 1 dan
tel. 798 547 690
 Barbara Łobożewicz - 2 kyu
tel. 505 533 065
Opublikowano w Bez kategorii
Napisane przez
Czytaj więcej...

Słowo DOJO (czyt. dodżio) kryje za sobą wiele znaczeń. Może być tłumaczone jako "miejsce drogi" albo "miejsce oświecenia". To czyni oczywistym fakt, że dojo to więcej niż hala treningowa czy miejsce ćwiczeń. W Japonii dojo jest wydzieloną częścią świątyni (SHINDEN), w której odbywa się codzienna praktyka medytacji. Jest to miejsce oświecenia czy duchowej samorealizacji. Również miejsce regularnych spotkań w jakiejś sali czy plenerze, bywa nazywane dojo, szczególnie już, gdy służy praktyce danej grupy. W tym to miejscu zwanym dojo ćwiczący spotykają się - zwykle regularnie - najlepiej codziennie, pod czujnym okiem swojego duchowego przewodnika. Za słowem dojo kryje się etyka i ceremoniał, sposób zachowania, stania, siedzenia, kłaniania, strój, w którym ćwiczymy, hierarchia stopni i rangi, a również sprzęt, którym ćwiczymy, sposób jego traktowania i wiele innych spraw jak choćby osobista kultura, grzeczność... W swym istotnym znaczeniu dojo jest zasadniczo tworzone przez grupę ludzi wspólnie ćwiczących. Właśnie oni tworzą dojo, jego obraz i atmosferę, spotykając się ze sobą gdziekolwiek i wspólnie ćwicząc. Bez nich nie ma dojo. Atmosfera w dojo, w takiej grupie należy do rzeczy najważniejszych. To, jaką będzie nasza praktyka, nasze ćwiczenia i nasze postępy zależy wyłącznie od nas samych, od naszej postawy w dojo, jak również na zewnątrz niego. Bardzo istotne znaczenie ma jak najszybsze przejście od ćwiczenia w zbiorowości przypadkowo dobranych jednostek do stworzenia grupy ludzi, którzy czują się sobie w jakiś sposób bliscy. Tworzyć takie postawy i schematy powinien zarówno przewodnik jak i starsi uczniowie, którzy ćwiczą już pewien czas. Starajmy się na macie poznać każdego, a później przenieść to poza matę - w codzienne życie. Niech nikt z członków dojo nie będzie się czuł w nim samotnie. Nowi uczniowie powinni przed podjęciem ćwiczeń uczestniczyć w treningach poprzez oglądanie, jako widzowie. Pozwoli to im zapoznać się z atmosferą dojo, z jego klimatem i specyfiką. Czas ten może trwać dwa tygodnie, miesiąc albo i dłużej. Jeżeli chcemy dążyć do tego, aby nasza praktyka w dojo była prawdziwa, powinniśmy swoim postępowaniem wypełnić dojo atmosferą serdeczności, życzliwości, duchem wzajemnej tolerancji i zrozumienia. Tym, co powinno jak najszybciej, połączyć grupę ludzi wspólnie ćwiczących jest przyjaźń i braterstwo. Powinniśmy się tak samo odnosić do wszystkich członków dojo. Odnośmy się do siebie z szacunkiem i kurtuazją. Od samego początku twórzmy takie do siebie nastawienie, abyśmy się wzajemnie, chociaż troszkę zaczęli lubić. Ćwiczenie ze wszystkimi po kolei bardzo w tym pomaga. Nie unikajmy ćwiczenia z jednymi osobami i nie pokazujmy swojej sympatii tylko wybranym jednostkom. To jest ten pierwszy i najważniejszy krok

PRZYSIĘGA DOJO - DOJO KUN

1. Będziemy ćwiczyć nasze serca i ciała dla osiągnięcia pewnego, niewzruszonego ducha.
2. Będziemy dążyć do prawdziwego opanowania sztuki karate, aby kiedyś nasze ciało i zmysły stały się doskonałe.
3. Z głębokim zapałem będziemy starać się kultywować ducha samo wyrzeczenia się.
4. Będziemy przestrzegać zasad grzeczności, poszanowania starszych oraz powstrzymywać się od gwałtowności.
5. Będziemy spoglądać w górę ku prawdziwej mądrości i sile porzucając inne pragnienia.
6. Będziemy wierni naszym ideałom i nigdy nie zapomnimy o cnocie pokory.
7. Przez całe nasze życie poprzez dyscyplinę karate, dążyć będziemy do poznania prawdziwego znaczenia drogi,którą obraliśmy.
8. Nie będziemy stosować ani rozpowszechniać sztuki karate poza Dojo.

Opublikowano w Bez kategorii
Napisane przez
Czytaj więcej...

Wspiera nas Miasto Ruda Śląska

W 2018 roku Rudzki Klub Kyokushin Karate realizuje zadanie publiczne pod tytułem "wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej poprzez uczestnictwo w zorganizowanych formach szkolenia i współzawodnictwa sportowego - sportowe szkolenie dzieci i młodzieży" i otrzymał na ten cel dotację w wysokości 30.000 zł.W 2018 roku Rudzki Klub Kyokushin Karate otrzymał dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 10.000 zł. w ramach Programu "KLUB" na dofinansowanie realizacji zadania publicznego ze środków finansowych Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej polegającego na rozwijaniu sportu dzieci i młodzieży.

Created by © MIKE the geek | miastoleków24 s.c. All rights reserved.